I. Nemzetközi közös SEG-AAPG Terepgyakorlat

Chapterünk az AAPG Eötvös Student Chapterrel közösen megrendezte az első közös terepgyakorlatát 2015. szeptember 10. és 16. között a Balatonfelvidéken. A terepgyakorlat célja az volt, hogy a résztvevők betekintést nyerhessenek a sekélygeofizikai módszerek használatába, és az azokkal való geológiai problémák megoldásába. A közös terepgyakorlat ötlete már egy évvel korábban megszületett, hogy a gyakorlati terepi geológia és geofizika egy terepgyakorlat által találkozzon.

Három különböző sekélygeofizikai módszert próbálhattak ki a résztvevők a gyakorlat során:

  • Vertikális Elektromos Szondázás (VESz)
  • Multielektródás szelvényezés
  • Mágneses mérés

Ezen terepgyakorlat fókuszpontjában négy főbb geológiai probléma állt, melyek a felsorolt módszerekkel megoldhatóvá váltak:

  • A maar vulkánok üledékes kitöltésének a mélysége,
  • A látszólag különálló bazalttestek között mélybeli kapcsolat,
  • A mezozoós aljzat paleotopográfiája,
  • A karbonátplatformok töréses zónáinak lokalizálása.

A terepgyakorlatra hat különböző országból érkeztek hallgatók: Magyarország, Németország, Lengyelország, Brazília, Egyesült Királyság (Skócia) és Hollandia. A résztvevők 5-6 fős csoportokba voltak osztva, illetve minden csoporthoz egy-egy geológiai probléma volt rendelve. A csoportok feladata az elvégzett geofizikai mérések értelmezése volt.

A terepgyakorlat a pálkövei szállás elfoglalása után egy rövid terepbejárással kezdődött, hogy megnézzék a tervezett mérések helyszínét, illetve néhány fontosabb feltárást a területen. A következő nap rövid előadásokat hallgathattak a résztvevők a használt geofizikai módszerek elméleti hátteréről, valamint a terület földtani viszonyairól. Továbbá betekintést nyerhettek a Pannon-medence kialakulásába, és értelmezhettek szeizmikus szelvényt a régió legidősebb, még mindig működő olajmezőjéről a Zala-medence területéről. A terepi napok mindegyikén a hallgatók 4 csoportra lettek osztva, ebből 3 csoport a terepi sekélygeofizikai méréseket végezte, egy pedig feltárásokat elemzett földtani szempontból. A mérési eredmények feldolgozása, valamint az adatok értelmezése a terepmunkát követően, az esti órákban történt. A terepgyakorlat így kiváló lehetőséget biztosított a tanulóknak, hogy megértsék és elsajátítsák a különféle adatfeldolgozási módszereket. Az esemény végén a résztvevőknek egy prezentációt kellett tartani arról, hogy milyen eredményeket értek el a héten és hány kérdést sikerült megválaszolniuk a földtani problémákkal kapcsolatban.

Reméljük, hogy a minden résztvevő életreszóló élménnyel, és hasznos új tudással tért haza a terepgyakorlatról.

A terepgyakorlat rövid összefoglalója, és a mérések eredményei megjelentek a SEG Near-Surface Views Fourth Quarter 2015, Vol. 22. No. 4 számában a Student Chapter Highlight szekcióban.

A terepgyakorlat létrejöttét pénzügyileg az Association of American Petroleum Geologists (AAPG), a Geoinform Kft. és a MOL Zrt. támogatta. A mérőműszereket az Eötvös Loránd Tudományegyetem Geofizikai és Űrtudományi Tanszéke biztosította. A mágneses mérések kiértékeléséhez a nyugodt napi variációs adatokat a Tihanyi Geofizikai Obszervatórium bocsájtotta rendelkezésre.

Szervezők

Balázs Attila

Bereczki László

Csicsek Ádám Lajos

Darányi Virág

Kovács András

Lukács Tamás

Raveloson Andrea

Soós Balázs

Tőkés Lilla

Zalai Zsófia


Résztvevők

Bóna István Eötvös Loránd Tudományegyetem
Csorvási Nikolett Eötvös Loránd Tudományegyetem
Jaroslaw Dlugosz Adam Mickiewicz University, Poznan
Jenny Flink University of Aberdeen
Gelencsér Orsolya Eötvös Loránd Tudományegyetem
Elena Hubert TU Bergakademic, Freiberg
Hutka Gergő Eötvös Loránd Tudományegyetem
Ivanics Balázs Eötvös Loránd Tudományegyetem
Jámbor Erzsébet Eötvös Loránd Tudományegyetem
Jakub Mikrut AGH University, Krakkó
Molnár Zsombor Eötvös Loránd Tudományegyetem
Pálos Zsófia Eötvös Loránd Tudományegyetem
Miriam Smart University of Aberdeen
Klaudia Walczak Adam Mickiewicz University, Poznan

 


2015.09.16.